wtorek, 24 maja 2022

konferencja



Serdecznie zapraszam na międzynarodową konferencję naukową „Literatura i wielkie problemy współczesności”, poświęconą pisarstwu i aktywności publicznej Olgi Tokarczuk.  

Korzystając z okazji jubileuszu 60. urodzin Olgi Tokarczuk oraz uroczystości nadania pisarce tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego, chcielibyśmy podczas konferencji przyjrzeć się problemom współczesnego świata z perspektywy twórczości noblistki i odwrotnie – podjąć dyskusję o Jej prozie oraz społecznej roli w świetle takich zagadnień jak misja i sprawczość literatury, międzykulturowe związki tekstów, tożsamość regionu oraz turystyka i edukacja literacka, ekokrytyka i refleksja nad kondycją zwierząt, cielesność i materialność (nie)ludzkiego doświadczenia, poetyka i polityka afektu, pamięć zbiorowa oraz wspólnoty wyobrażone. W konferencji wezmą udział badaczki i badacze twórczości Olgi Tokarczuk z kilkunastu ośrodków naukowych w kraju i na świecie. 

Konferencja, która jest wspólnym przedsięwzięciem Akademickiego Centrum Badań. Ex-centrum Olgi Tokarczuk (UWr) oraz Fundacji Olgi Tokarczuk, odbędzie się w dniach 1-2 czerwca br. w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego, ul. Fryderyka Joliot-Curie 15 we Wrocławiu (Sala Kameralna Zachodnia). 
Szczegóły na https://www.facebook.com/excentrum.ot

piątek, 13 maja 2022

Pracownia Badań Regionalnych (IFP UWr) serdecznie zaprasza na wykład 

prof. Petera Olivera Loewa (Deutsches Polen-Institut)

(Z)literaturą po mieście. Gdańsk jako przedmiot „przewodnika literackiego”

 


Czy literatura jest w stanie wyjaśniać historię i teraźniejszość miasta? Czy po mieście można wędrować śladami literatury? Prof. Loew zaprezentuje interpretację literacko-turystycznego przewodnika na przykładzie swojej książki o Gdańsku oraz odpowie na pytania dotyczące możliwości i ograniczeń rozważanego gatunku. 

 

Prof. Dr. Peter Oliver Loew (1967) – dyrektor Deutsches Polen-Institut w Darmstadt. Studiował historię Europy Wschodniej, slawistykę i ekonomię w Norymberdze, Freiburgu i Berlinie. Jego zainteresowania badawcze dotyczą m.in. stosunków polsko-niemieckich w czasach nowożytnych, dziejów Polaków w Niemczech, kultury pamięci, historii literatury i muzyki. Wykładowca na TU Darmstadt oraz TU Dresden. Autor publikacji takich, jak „Gdańsk. Biografia miasta”, „Gdańsk. Przewodnik literacki. Osiem spacerów po Gdańsku”, „Gdańsk. Między mitami”, „Gdańsk literacki (1793-1945)”. Redaktor „Ścieżek życia. Polskich śladów w regionie Renu i Menu". Tłumacz z języka polskiego i angielskiego. W zeszłym roku ukazał się jego przekład na niemiecki powieści „Filip" Leopolda Tyrmanda. 

 

Spotkanie będzie miało formułę wykładu i otwartej dyskusji, odbędzie się w środę 18 maja br., o godz. 17.00, w s. Nehringa (czytelnia Instytutu Filologii Polskiej UWr). Wstęp wolny.